2. Dağcılık Temalı Fotoğraf Yarışması – 2021

Amaç

Dağcılık sporunun tanıtımı, yaygınlaştırılması ve görünürlüğünün arttırılması amacıyla estetik kaygılarla çekilmiş dağ ve dağcılık temalı fotoğrafların TDF arşivine kazandırılması.

Yarışma Konusu

Ülkemizden ve dünyadan dağcılık faaliyetleri, dağcılık eğitimleri veya tırmanış etkinliklerinin fotoğraflarla görselleştirilmesidir.

Yarışma Sekretaryası

Fotoğraflar ve katılım formu e-posta ile aşağıdaki adrese gönderilecektir.

Fotoğraf Adedi

Her bir yarışmacı en çok 4 fotoğrafla (renkli, siyah-beyaz veya karışık) katılabilir.

Fotoğraf Boyutları

Yarışmaya sadece renkli ve siyah-beyaz sayısal (dijital) fotoğraflar kabul edilecektir. Bilgisayarda yapılabilecek değişiklikler poz ve keskinlik düzeltmeleriyle sınırlıdır. Fotoğrafların kısa kenarı en az 70 cm basılabilecek şekilde JPG formatında en düşük 1890 x 2646 piksel çözünürlükte olmalıdır.

Yarışma Kategorileri

Yarışma 2 kategoride düzenlenecektir.

 1. Dağcılık Faaliyetleri (Kodu: F)
 2. Dağlarımız (Kodu: D)

Kategori 1. Dağcılık faaliyet fotoğraflarının, yurtiçi veya yurtdışında (dağcılık, spor tırmanışı, dağ kayağı, kanyoning, yüksek dağ koşusu) faaliyetleri, dağcılık eğitimleri, yarışmaları ve tırmanışlarda çekilmiş olmaları gerekmektedir.

Kategori 2. Dağ fotoğraflarının Ülkemiz sınırları içinde yer alan dağlarda çekilmiş olması gerekmektedir.

Katılım Koşulları

Yarışma, Seçici Kurul üyeleri dışında, amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılara açıktır. Daha önce bir yarışmaya katılıp ödül almış fotoğraflar kabul edilmeyecektir. Yarışmaya katılanlar bu şartnamede belirtilen bütün koşulları kabul etmiş sayılır. Şartnamede belirtilen kurallara uymayan fotoğraflar yarışma dışı bırakılır.

Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül ve her türlü kazanımları geri alınır.

Katılım Ücreti

Yarışmaya katılım ücretsizdir.

 Seçici Kurul

 • Ersin ALOK / Dağcı – Fotoğraf Sanatçısı
 • Gülcan ACAR / Dağcı – Fotoğraf Sanatçısı
 • Prof. Dr. Hüseyin SARI / Dağcı – Fotoğraf Sanatçısı
 • Mehmet ÇAĞLAYAN / Dağcı – Fotoğraf Sanatçısı – TDF YK Üyesi
 • Murat BERKYÜREK / Fotoğraf Sanatçısı

 Gönderilecek Fotoğrafların Adlandırılması

Yarışmaya gönderilecek JPG formatındaki fotoğrafların isimleri yarışmacının belirleyeceği bir rumuz ile birlikte aşağıdaki şekillerde düzenlenmelidir.

 • Dağcılık fotoğrafıyla yarışmaya katılacak katılımcı örnek: rumuz-F ile birlikte rumuzu takip eden fotoğraf sıra numarasından oluşacaktır (rumuz-F1, rumuz-F2, rumuz-F3, rumuz-F4)
 • Dağ fotoğraflarıyla yarışmaya katılacak katılımcı örnek: rumuz-D ile birlikte rumuzu takip eden fotoğraf sıra numarasından oluşacaktır (rumuz-D1, rumuz-D2, rumuz-D3, rumuz-D4)

Yarışma Takvimi

Fotoğraflar ve yukarıda yer alan başvuru formu doldurulup 15 Aralık 2021 – 15 Ocak 2022 tarihleri arasında  fotoyarisma@tdf.gov.tr e-posta adresine gönderilecektir.

Son Katılım Tarihi

15 Ocak 2022 – (23:59 TSİ)

Seçici Kurul Toplantısı

20 Ocak 2022

Sonuç Bildirimi

Şubat ayının ilk haftası https://tdf.gov.tr adresinden sonuçlar ilan edilecektir.

Ödüller (Her kategori için ayrı ayrı olmak üzere)

 • Birinci: Dağcılık Ekipmanı
 • İkinci: Dağcılık Ekipmanı
 • Üçüncü: Dağcılık Ekipmanı
 • Sergileme (30 Adet): Dağcılık Yayınları ve Aksesuar

Telif Ücreti

Ödüller ve sergileme için yapılan ödemeler aynı zamanda telif ücreti yerine geçer. Türkiye Dağcılık Federasyonu ödül ve sergileme almış eserleri gerekli gördüğü alanlarda eser sahibinin ismi ile birlikte tanıtım amaçlı kullanabilir.

Türkiye Dağcılık Federasyonu - 2017

%d blogcu bunu beğendi: